TOSHIBA PA5028U-1BRS – PA5028U-1BRS Original Laptop Notebook Battery
₹8,999.00 Original price was: ₹8,999.00.₹6,490.00Current price is: ₹6,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Toshiba Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 54Wh
- Six Month Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be PA5028U-1BRS. Toshiba Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
258
People watching this product now!
SKU:
ToshibaPA5028U1BRS0001
Category: TOSHIBA
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Toshiba , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Toshiba |
| Specifications | 7.4V 54Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | PA5028U-1BRS |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
PA5028U-1BRS
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Satellite U840 | SATELLITE U845-S404 | Satellite U845 |
| Satellite U845T-S4165 | Satellite U840W | Satellite U845W |
| SATELLITE U840-10V | SATELLITE U840-10U | Satellite U845t |
| Satellite U840-10N | Satellite U840-SP4260SM | Satellite U840T-101 |
| Satellite U845-S409 | Satellite U845T-S4155 | Satellite U845-S406 |
| Satellite U845-SP4201SL | Satellite U840-110 | SATELLITE U800 |
| Satellite U845-SP4260M | Satellite U845-S402 | Satellite U840-BSS |
| SATELLITE U840-10Q | Satellite U840-111 | Satellite U840-SP4201L |
| Satellite U840-SP4362SM | SATELLITE U840-113 | SATELLITE U840-E1S |
| SATELLITE U840-E2S | SATELLITE U840-00Y | Satellite U840-10T |
| Satellite U840t-100 | SATELLITE U840-00Q | Satellite U840t-109 |
| Satellite U845T-S4150 | Satellite U840-B8S | Satellite U840T-10C |
| SATELLITE U840-001-W | Satellite U840t-104 | Satellite U845T-S4168 |
| Satellite U845T-SP4204L | Satellite U800-T02S | Satellite U840-00R |
| Satellite U840t-108 | Satellite U840-015 | Satellite U840t-102 |
| Satellite U800-T01S | Satellite U840t-105 | Satellite U840 PSU4RC-00Y00D |
| Satellite U840 PSU4WC-001001 | Satellite U840 PSU4SC-001001 | Satellite U840 PSU4RA-00Q00C |
| Satellite U840 PSU4WA-006004 | Satellite U840 PSU4SA-015005 | Satellite U840 PSU4WA-00R004 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | TOSHIBA |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found