MICROSOFT Surface Book 2 G3HTA040H – G3HTA041H Original Laptop Notebook Battery
₹9,999.00 Original price was: ₹9,999.00.₹7,490.00Current price is: ₹7,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications: Internal Li-ion Battery
- Rating :11.36V 62.2Wh
- Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support)
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be Microsoft Surface Book 2 Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
110
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTSURFPRO70001-1
Category: MICROSOFT
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Microsoft battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 11.36V 62.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Microsoft Surface Book 2 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
G3HTA041H
Fit Laptop Models
| surface book2 | G3HTA040H | Surface BOOK 3 15-Inch KEYBOARD |
| Surface BOOK2 KEYBOARD | Surface BOOK 2 15Inch KEYBOARD BASE | Surface BOOK 2 1793 KEYBOARD BASE |
| Surface BOOK2 15Inch KEYBOARD | SUFACE BOOK 2 15 Inch KEYBOARD | Surface BOOK 3 1899 KEYBOARD |
| Surface BOOK 3 15-Inch 1907 KEYBOARD | Surface BOOK 2 15-Inch 1813 KEYBOARD | Surface Book 2 15-Inch 1795 keyboard |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, MICROSOFT Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found