MICROSOFT 36W SURFACE PRO 3 -12V 2.58A Genuine Original Adapter Charger
₹6,999.00 Original price was: ₹6,999.00.₹2,990.00Current price is: ₹2,990.00. ( FREE DELIVERY )
- Microsoft Surface AC Power Adapter
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : 12V 2.58A (36w)
- Pin Size: Surface Interface (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
214
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFT102W001-1
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 36W power adapter delivers the power you need with Surface Interface. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft Surface (Original) |
| Specifications | 12V 2.58A |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | Surface Interface |
| Power Cord | Two Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Compatible Model Numbers
| Surface pro 3 1625 | Surface pro 3 1631 | PRO3 1625 |
| PRO4 1631 |
Compatible Laptop Models
| PRO 3 | PRO 3 1625 | PRO 4 |
| PRO 4 1631 | SURFACE PRO 3 | Surface Book 1 1703 |
| Surface Book 2 1832 | Surface Pro 3 1631 | Microsoft Windows Surface Pro 3 Tablet i7 i5 i3 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found