MI R14B01W – R14B01W Original Laptop Notebook Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹5,490.00Current price is: ₹5,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 15.2V 46Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- Supplied Model no will be R14B01W. MI Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
156
People watching this product now!
SKU:
MIR14B01W0001
Category: MI
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like MI , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | MI Original |
| Specifications | 15.2V 46Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | R14B01W |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| R14B01W | R14BD1W | 4ICP5/61/69 |
Fit Models (use “ctrl F” to find your model)
| RedBook 16 | RedBook 14 | XMA1901-DG |
| XMA1901-AA | XMA1901-AG | XMA1901-YN |
| XMA1901-DA | XMA1901-BB | XMA1901-DJ |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MI |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found