LENOVO L12S3F01 – L12S3F01 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹3,490.00Current price is: ₹3,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original LENOVO Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 24 Wh
- One Year India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be L12S3F01.LENOVO Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
342
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL12S3F010001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 10.8V 24Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L12S3F01 |
| Warranty | One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L12S3F01 | L12C3A01 |
| L12M3A01 | 121500170 |
Fit Models (use “ctrl F” to find your model)
| IdeaPad S210 Touch 20257 | IdeaPad S20-30 | IdeaPad S210 Series |
| IdeaPad S210 Touch Series | IDEAPAD S210T | IdeaPad S215 Touch Series |
| IdeaPad S215 Series | IdeaPad S215touch Series | IdeaPad S210 59410972 |
| IdeaPad S210touch Series | IdeaPad S215 59372287 | IdeaPad S210T-ITH |
| IdeaPad S210T-CON | IdeaPad S210 59397503 | IdeaPad S215(59414509) |
| IdeaPad S210 Touch(59370994) | IdeaPad S215(59386924) | IdeaPad S20-30(59423388) |
| IdeaPad S210(59370994) | IdeaPad S210(59390823) | IdeaPad S210(59394099) |
| IdeaPad S20-30(59425678 | IdeaPad S20-30(59428636) | IdeaPad S210 Touch(59390823) |
| IdeaPad S20-30(59424418) | IdeaPad S20-30(59426617) | IdeaPad S215(59388275) |
| IdeaPad S210 Touch(59404861) | IdeaPad S210 Touch(59413051) | IdeaPad S210 Touch(59394099) |
| IdeaPad S20-30(59443120) | IdeaPad S20-30(59433024) | IdeaPad S20-30(59446195) |
| S20-30 59433815 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, LENOVO Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found