LENOVO Model : PA-1450-55LL 45W Original Laptop Charger – 20V 2.25A Genuine AC Power Adapter ( 1.7 mm )
₹2,999.00 Original price was: ₹2,999.00.₹1,490.00Current price is: ₹1,490.00. ( FREE DELIVERY )
- Lenovo Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications : ( 20V 2.25A) 45W ( 1.7 mm )
- Pin Size: 4.0mm*1.7mm (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
288
People watching this product now!
SKU:
LENOVO45W0001
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 45W power adapter delivers the power you need with an Lenovo standard 1.7 mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 20V 2.25A (1.7 mm) |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 4.0mm*1.7mm |
| Power Cord/Connector | YES |
Compatible Part Numbers
| 01FR000 | 01FR015 | 01FR109 |
| 01FR111 | 01FR120 | 01FR124 |
| 01FR132 | 01FR133 | 5A10H42917 |
| 5A10H42918 | 5A10H42919 | 5A10H42920 |
| 5A10H42921 | 5A10H42922 | 5A10H42923 |
| 5A10H42925 | 5A10H42926 | 5A10H43617 |
| 5A10H43618 | 5A10H43619 | 5A10H43620 |
| 5A10H43621 | 5A10H43622 | 5A10H43623 |
| 5A10H43624 | 5A10H43625 | 5A10H43626 |
| 5A10H43627 | 5A10H43628 | 5A10H43629 |
| 5A10H43630 | 5A10H43631 | 5A10H43632 |
| 5A10H43633 | ADL45WCA | ADL45WCB |
| ADL45WCC | ADL45WCD | ADL45WCE |
| ADL45WCF | ADL45WCG | ADL45WCH |
| ADL45WCK | ADLX45NAC3A | ADP-45DWA |
| ADP-45DWB | ADP-45DWC | ADP-45DWD |
| ADP-45DWG | ADP-45DWH | ADP-45DWJ |
| ADP-45DW-BA | ADP-45DW-CA | ADP-45DW-E |
| ADP-45DW-EA | ADP-45DW-GA | ADP-45DW-HA |
| ADP-45DW-JA | ADP-45DW-KA | DP-45DW-DA |
| GX20K11838 | GX20L23044 | PA-1450-55LG |
| PA-1450-55LI | PA-1450-55LK | PA-1450-55LL |
| PA-1450-55LN | PA-1450-55LR | PA-1450-55LS |
| PA-1450-55LU | PA-1450-55LZ | SA10L02297 |
| SA10M42742 | SA10M42743 | SA10M42792 |
| SA10M4280 | ULL-100132 | ULL-100142 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| 100-14IBD | 100-14IBY | 100-15IBD |
| 100-15IBY | 110-14AST | 110-14IBR |
| 110-14ISK | 110-15ACL | 110-15AST |
| 110-15IBR | 110-15ISK | 110-17ACL |
| 110-17IKB | 110-17ISK | 110S-11IBR |
| 120S-11IAP | 120S-14IAP | 130-14IKB |
| 130-15AST | 130-15IKB | 130S-11IGM |
| 130S-14IGM | 310-14IAP | 310-14IKB |
| 310-15ABR | 310-15IAP | 310-15IKB |
| 310-15ISK | 320-14AST | 320-14IAP |
| 320-14IKB | 320-14ISK | 320-15ABR |
| 320-15AST | 320-15IAP | 320-15IKB |
| 320-15IKBN | 320-17ABR | 320-17AST |
| 320-17IKB | 320-17ISK | 330-14AST |
| 330-14IKB | 330-15ARR | 330-15AST |
| 330-15IGM | 330-15IKB | 330-17AST |
| 330-17IKB | 330S-14AST | 330S-14IKB |
| 330S-15ARR | 330S-15AST | 330S-15IKB |
| 510-14ISK | 510-15IKB | 510-15ISK |
| 510S-12ISK | 510S-13IKB | 510S-13ISK |
| 510S-14IKB | 510S-14ISK | 520-15IKB |
| 520E-15IKB | 520H-15IKB | 520L-15IKB |
| 520R-15IKB | 520S-14IKB | 530S-14ARR |
| 530S-14IKB | 530S-15IKB | 530SE-14IKB |
| 530SE-15IKB | 530SH-14IKB | 530SH-15IKB |
| 530SL-14IKB | 530SL-15IKB | 530SR-14IKB |
| 530SR-15IKB | 710S-13IKB | 710S-13ISK |
| 80MH | 80MJ | 80QQ |
| 80SM | 80ST | 80T7 |
| 80TJ | 80TV | 80UD |
| 80UM | 80VK | 80WG |
| 80XL | 80XM | 80XN |
| 80XR | 80XS | 81A4 |
| 81A5 | 81BH | 81F5 |
| 81F8 | 81F9 | 81FB |
| 81H5 | 81H6 | 81H7 |
| ADL45WCC | ADLX45NAC3A | ADLX45NCC3A |
| ADLX65CCGU2A | ADLX65CDGA2A | ADLX65CDGB2A |
| ADLX65CDGC2A | ADLX65CDGE2A | ADLX65CDGG2A |
| ADLX65CDGI2A | ADLX65CDGK2A | ADLX65CDGU2A |
| ADLX65CLGA2A | ADLX65CLGB2A | ADLX65CLGC2A |
| ADLX65CLGE2A | ADLX65CLGG2A | ADLX65CLGI2A |
| ADLX65CLGK2A | ADLX65CLGR2A | ADLX65CLGU2A |
| ADLX65NCC3A | ADLX65NDC3A | ADLX65NLC3A |
| ADP-45DW | ADP-65HW | GX20K11838 |
| ideapa110s | ideapad110ideapad | 120s |
| ideapad130 | ideapads130 | ideapad130s |
| ideapd100 | PA-1450-55LL | PA-1450-55LN |
| PA-1450-55LR | PA-1650-20LLPlusTouch | Touch-13IKB |
| Touch-15ABR | Touch-15ACL | Touch-15IKB |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found