LENOVO L13M4P01 – L13M4P01 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999.00 Original price was: ₹6,999.00.₹5,490.00Current price is: ₹5,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L13M4P01. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
475
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL13M4P010001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 7.4V 48Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L13M4P01 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L13L4P01 | L13M4P01 | L13C4P01 |
| 121500248 |
Fit Laptop Models
| Y40-80-IFI(H) | Y40-80 | Y40-70 |
| Y40-70AT-ISE | S41-70AM-IFI | S41-70-ISE |
| Y40-80-IFI | Y40-80AT-ISE | S41-70-ITH |
| Erazer Y40-80 | Y40-70AT-IFI | Y40-70AT-IFI(D) |
| Y40-80-ISE | Erazer Y40-70AT-ISE | Erazer Y40-70AT-IFI |
| Erazer Y40-80-ISE | Erazer Y40-70-ISE | Erazer Y40-70AM-ISE |
| Erazer Y40-70AM-IFI | Erazer Y40-80 20399 | Erazer Y40-80-IFI |
| Erazer Y40-80AT-IFI | Erazer Y40-59423030 | Erazer Y40-80FA |
| Erazer Y40-70AS-IFI | Erazer Y40-70-IFI | Erazer Y40-59423035 |
| Erazer Y40-70AS-ISE | Erazer Y40-80AT-ISE | Erazer Y40-70 80DR |
| Erazer Y40-70 20347 | Erazer Y40-80 80FA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, LENOVO Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found