LENOVO L08S6D13 – L08S6D13 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹3,290.00Current price is: ₹3,290.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.10V 4400 mAh
- 12 Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be L08S6D13. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
100
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL08S6D130001-1
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.10V 4400 mAh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L08S6D13 |
| Warranty | 12 Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L08S6D13 | 55Y2054 | L08L6D13 |
| L08O6D13 | LO8S6D13 | LO8O6D13 |
| LO8L6D13 |
Fit Laptop Models
| IdeaPad Y450 | IdeaPad Y550 | IdeaPad Y450A |
| IdeaPad Y450G | IdeaPad Y550P 3241 | IdeaPad Y550P |
| IdeaPad Y450 4189 | IdeaPad Y550A | IdeaPad Y550 4186 |
| IdeaPad Y450 20020 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, LENOVO Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found