HP HSTNN-C48C – SX06 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹2,790.00Current price is: ₹2,790.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 62Wh
- One Year India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be SX06. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
432
People watching this product now!
SKU:
HPSX060001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.1V 62Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | SX06 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| SX06XL | SX09 | SX06 |
| QK644AA | HSTNN-C48C | HSTNN-I92C |
| QK645AA | 632015-542 | 632015-222 |
| HSTNN-DB2M | HSTNN-DB2L | 632423-001 |
| HSTNN-C49C | HSTNN-UB2K | 632419-001 |
| 632421-001 | HSTNN-UB2L | HSTNN-I08C |
| 632015-241 | 463309-241 | 632417-001 |
| 632015-242 | 632016-542 | 632017-241 |
| 632016-222 | 632014-241 | 632016-241 |
| 632016-541 | 632014-242 | 632016-242 |
| 632017-242 | 632017-222 | 632014-222 |
| 632015-541 | 632015-221 | 632014-221 |
| 632017-221 | 632014-541 | 632016-221 |
Fit Laptop Models
| EliteBook 2560P | EliteBook 2570P |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found