DELL XPS 17 9700 XG4K6 Original Laptop Notebook Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹5,990.00Current price is: ₹5,990.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 97Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- Supplied Model no will be XG4K6. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
389
People watching this product now!
SKU:
DELLXG4K60001
Category: DELL
Description
Description |
| Introducing the XG4K6 ,XPS 17 9700 Battery: Elevate Your Power. Upgrade your XPS 17 9700 with our cutting-edge battery solution. |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 97Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | XG4K6 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
| For More Information | Click Here |
| For more Variety of Products | Visit Our Homepage |
Compatible Part Numbers
| F8CPG | 01RR3 | XG4K6 |
| 3ICP7/54/65-2 |
Fit Laptop Models (use “ctrl F” to find your model)
| XPS 17 9700 | Precision 17 5770 | XPS 17 9700 i5-10300H |
| XPS 17 9720 RTX 3060 | XPS 17 9710-9XMHG | Precision 5750 P92F |
| XPS 17 9700 Core i7 RTX 2060 Max-Q | XPS 17 9700 RVN68 | XPS 17 9710 Core i7 RTX 3060 |
| XPS 17 9700 MXCWV | XPS 17 9700-C9T5T | Precision 5750 KRDHV |
| XPS 17 9700 094CK | Precision 5750 4RWVR | XPS 17 9700 0VN0J |
| Precision 5750 W2DMX | XPS 17 9700 6FNNW | Precision 5750 DMJ2M |
| Precision 5750 HH1N1 | Precision 5750 M3RD4 | Precision 5750 MH0GX |
| Precision 5750 370P9 | XPS 17 9700 R1WMW | Precision 5750 P2KGC |
| Precision 5750 G6F5V | XPS 17 9700 9700-2194 | Precision 5750 GCN7X |
| XPS 17 9700 9700-2200 | Precision 5750 6MVKF | XPS 17 9700 XXFK2 |
| XPS 17 9700 YTHR8 | Precision 5750 N9KK8 | Precision 5750 KVPMY |
| Precision 5750 TJ9YX | Precision 5750 0YY3V | Precision 5750 XK9NF |
| Precision 5750 9V5RY | XPS 17 9710 RMC14 | XPS 17 9710 VJD41 |
| XPS 17 9710 H1J4W | XPS 17 9720 CKMMG | XPS 17 9710 4FHTN |
| XPS 17 9720 PV42T | XPS 17 9710 7T53W | XPS 17 9710 XC3T1 |
| XPS 17 9710 WP78T | XPS 17 9710 54RYX | XPS 17 9720 CN97202CC |
| XPS 17 9710 D4K1J | XPS 17 9720 BN97203SB | XPS 17 9710 DXPS9710UI9642TRWP |
| XPS 17 9720 913N7 | XPS 17 9720 CTOX17W11P1C4002CA | XPS 17 9710 P7WN2 |
| XPS 17 9710 XN9710EZWQSRT | XPS 17 9710 CTOX17W10P1C3001CA | XPS 17 9710 1J2VH |
| XPS 17 9710 MKTXN9710EZUSSRT | XPS 17 9720 CN97205SC | XPS 17 9710 3666J |
| XPS 17 9720 MKTXN9720FMJKS | XPS 17 9710 CTOX17W10P1C3000CAF | XPS 17 9710 XN9710CTO230STG3 |
| XPS 17 9710 XN9710CTO220STG2 | XPS 17 9710 H1DG4 | XPS 17 9710 XN9710EVHJS |
| XPS 17 9710 XN9710CTO210STG3 | XPS 17 9710 M08HJ | XPS 17 9710 BN97101CB |
| Precision 5750 S003P575017US_VIVP | Precision 5750 5750-6758 | Precision 5750 ON5750WM03AUVI |
| Precision 5750 3JGT0 | Precision 5750 N01CN | Precision 5750 XCTOP5750EMEA_VI |
| Precision 5750 KXW00 | Precision 5750 WRMXX | Precision 5750 5750-6765 |
| Precision 5750 S002P575017US_VIVP | Precision 5750 5750-6741 | Precision 5750 ON5750WM02AUVI |
| Precision 5750 MRC8D | XPS 17 9710 MKTXN9710EVHKS | Precision 5750 XCTOP575017US_VIVP |
| Precision 5750 5750-6772 |
Accordingly, above all, additionally. after all. After that. Afterward. Also. Although.
Although this may be true. At the same time. Furthermore, generally, hence.
Henceforth. Equally important. However.
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | DELL Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found