DELL Latitude E7270 – E7270 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999.00 Original price was: ₹6,999.00.₹3,490.00Current price is: ₹3,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 55Wh
- Six Month Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be J60J5. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
266
People watching this product now!
SKU:
DELLE72700001
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.6V 55Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | J60J5 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 0F1KTM | J60J5 | P26S |
| J6oJ5 | MC34Y | 242WD |
| 451-BBSY | R1V85 | P26S001 |
| WYWJ2 | 451-BBSX | GG4FM |
| 1W2Y2 | P61G001 | 0MC34Y |
| 5F08V | 0PDNM2 | NJJ2H |
| 451-BBSU | 0NJJ2H | R97YT |
| 0GG4FM | 0R1V85 |
Fit Models (use “ctrl F” to find your model)
| Latitude E7470 | LATITUDE E7270 | Latitude 14 E7470 |
| Latitude 14 E7470-WMKPF | Latitude 14 E7470-6DRWG | Latitude 14 E7470-7F3M1 |
| Latitude 14 E7470-KKJHD | Latitude 14 E7470-3K0DN | Latitude 14 E7470-02R95 |
| Latitude 14 E7470-FFDD3 | Latitude 14 E7470(N019L74701780CN) | Latitude 14 E7470(N023L74701580CN) |
| Latitude 14 E7470(N021L74701540CN) | Latitude 14 E7470(N007L74701580CN) | Latitude E7270 N004L72701540CN |
| Latitude E7270 N016L72701540CN | Latitude 14 E7470(N015L74701540CN) | Latitude 14 E7470(N022L74701540CN) |
| Latitude E7270 N002L72701580CN | Latitude E7270 N008L72701340CN | Latitude 14 E7470(N016L74701580CN) |
| Latitude E7270 N009L72701780CN | Latitude E7270 N015L72701780CN | Latitude E7270 N006L72701580CN |
| Latitude E7270 N012L72701580CN | Latitude E7270 N005L72701540CN |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | DELL Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found