DELL Inspiron M102z – 2XRG7 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹3,190.00Current price is: ₹3,190.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original DELL Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : ??11.1V 4400 mAh
- One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be ZXRG7. DELL Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
146
People watching this product now!
SKU:
DELL2XRG700017
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn?t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with? One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 4400 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 2XRG7 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| P07T | ?D75H4 | ?P07T001 |
| ?79N07 | ?079N07 | ? P07T002 |
| ?02XRG7 | ?2XRG7 | ? 312-0251 |
Fit Laptop Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Inspiron M101 | ?Inspiron 1120 | ?Inspiron M101C |
| ?Inspiron M102ZD | ? Inspiron M101z | ?Inspiron M101ZD |
| ?Inspiron M102Z-1122 | ?Inspiron M102z | ? Inspiron 1121 |
| ?Inspiron M101ZR |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found