DELL RF7WM – 4GVMP Original Laptop Notebook Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹4,490.00Current price is: ₹4,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 68Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be 4GVMP. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
358
People watching this product now!
SKU:
DELL4GVMP0001
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell |
| Specifications | 7.6V 68Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 4GVMP |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 4GVMP | C5GV2 | 9JRYT |
| RF7WM | 0X77XY | 0C5GV2 |
| X77XY | MCV1G | 04GVMP |
| 0MCV1G | 0RF7WM | R8D7N-BTI |
| WJDPW | 09JRYT | 5H46R |
Fit Models (use “ctrl F” to find your model)
| LATITUDE 5400 | Latitude 5500 | Precision 3540 |
| Latitude 14 5400 | N001L5400-D1306CN | N022L5400-D1536FCN |
| Precision 3540-98XY8 | Latitude 5500-P2MT0 | Latitude 5400-NJVXR |
| Latitude 5500-RY7PM | Latitude 5400-XCC8G | Latitude 5400-PTVJ9 |
| Latitude 5500-44CPX | Latitude 5400(JDD12) | Latitude 5500-NX9MV |
| Latitude 5400(JJ7F9) | Precision 3540-51WC7 | Latitude 5400(MPWNX) |
| Latitude 5400-0R81W | Latitude 5400(TJ1DW) | Precision 3540-4NHR0 |
| Precision 3540-17WFD | N013L5400-D1526FCN | N012L5400-D1506CN |
| N032L5400-D1706CN |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | DELL Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found