ASUS B31BN95- B31N1507 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999.00 Original price was: ₹6,999.00.₹3,290.00Current price is: ₹3,290.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be B31N1507. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
453
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N15070001
Category: ASUS
Description
Description |
| Introducing the B31N1507, B31BN95 Battery: Elevate Your Power. Upgrade your B31N1507, P5430UA with our cutting-edge battery solution. |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1507 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
| For More Information | Click Here |
| For more Variety of Products | Visit Our Homepage |
Compatible Part Numbers
| B31N1507 | B31BN95 | 0B200-1730000M |
| 0B200-01730000 B31N1507 | B31BN95 | 0B200-1730000M |
| 0B200-01730000 |
Fit Laptop Models(use “ctrl F” to find your model)
| PU403UA | B8430UA | P5430UA |
| B8430UA-0071A6200U | P5430UF | B8430UA-FA0200E |
| BU403UA | PU403UF-1A | BU403UA-1A |
| B8430UA-FA0084E | BU403UA-FA0051E | BU403UA-TR761SD |
| P5430UA-FA0076R | B8430UA-FA0083E | P5430UA-FA0440R |
| B8430UA-FA0084R | BU403UA-TR762SD | B8430UA-FA0446R |
| B8430UA-FA0746T | B8430UA-FA0736R | B8430UA-FA0410E |
| B8430UA-FA0362E | B8430UA-FA0410R | B8430UA-FA0833R |
| B8430UA-FA0174E | P5430UA-FA0215D | B8430UA-FA0411E |
| PRO P5430UF | PU403UA-1A | B8430UA-FA0173R |
| B8430UA-FA0173E | P5430UA-FA0441R | BU403UAV |
| B8430UA-FA0601E | B8430UA-FA0737R | B8430UA-FA0328E |
| B8430UA-FA0178E | B8430UAV | B8430UA-FA0411R |
| P5430UA-FA0132E | B8430UA-FA0177E | P5430UA-FA0077R |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | ASUS Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found