ASUS 45W MODEL : ADP-45BW A 19V 2.37A Genuine Original Laptop Adapter Charger ( 2.5 mm )
₹2,999.00 Original price was: ₹2,999.00.₹1,690.00Current price is: ₹1,690.00. ( FREE DELIVERY )
- ASUS Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : 20V 2.37A 45W
- Pin Size: 5.5MM*2.5MM (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Complimentary: Three Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
220
People watching this product now!
SKU:
ASUS45W00025M01
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 45W power adapter delivers the power you need with an ASUS standard 2.5mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 19V 2.37A 45W |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 5.5MM*2.5MM |
| Power Cord | Three Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Compatible Part Numbers
| A450 | A451 | A455 |
| A505 | A550 | A551 A551 |
| A552 | A555 | A705 |
| A751 | A756 | All In One A4110 |
| All In One ET1611PUK | All In One ET1611PUT | All In One ET1620IUTT |
| All In One ET1620IUTT All In One ET2040IUK | All In One PT2001 | All In One PT2002 |
| D450 | D550 | D550ca |
| D552 | D705 | Desktop E |
| DX992 | E450 | F200ma |
| F430 | F450 | F451 |
| F452 | F454 | F455 |
| F505 | F550 | F551 |
| F551ca | F551ma | F552 |
| F554 | F555 | F555la |
| F705 | F750 F750 | F750la |
| F751 | F756 | FX550 |
| J500 | J550 | K450 |
| K455 | K505 | K550 |
| K555 | K750 | K751 |
| K756 | M705 | Mini PC EeeBox E210 |
| Mini PC EeeBox E410 | Mini PC EeeBox EB1007 | Mini PC EeeBox EB1012 |
| Mini PC EeeBox EB1012U | Mini PC EeeBox EB1020 | Mini PC EeeBox EB1021 |
| Mini PC EeeBox EB1036 | Mini PC EeeBox EB30A | Mini PC EeeBox TC710 |
| Mini PC VivoPC E420 | Mini PC VivoPC UN45 | N541 |
| N542 | N542la | N705 |
| P1700 | P2730 | P450 |
| P451 P550 | P551 | P551ca |
| P750 | P756 | Q501 |
| Q501la | Q502 | R409 |
| R411 | R454 | R455 |
| R504 | R510 | R511 |
| R512 | R512ca | R513 R515 |
| R554 | R556 | R557 |
| R702 | R751 | R752 |
| R753 | S505 | TP500 |
| TP500LA | TP550 | TP550LA |
| UL20A | UL30A | UL80A |
| UL80AG | X450 | X450ea |
| X450la | X451 X451ca | X451ma |
| X452 | X454 | X455 |
| X455la | X455wa | X455YA |
| X505 | X505BA | X550 |
| X550 X550EA | X550LA | X550wa |
| X551 | X551ca | X551ma |
| X551MAV | X552 | X554 |
| X554l X554l | X554la | X555 |
| X555la | X555ua X555ua | X555ya |
| X704 | X705NC | X705UA |
| X750 | X750la | X751 |
| X751ma | X752 | X756 |
| X756UA | Y481 | Y582 |
| Z450 | Z450LA | Z450UA |
| Z550 | Z550MA | Z550SA |
| Libretto W100-100 | Libretto W100-106 | Libretto W100-107 |
| Libretto W100-108 | Libretto W100-10C | Libretto W100-10D |
| Libretto W100-10H | Portégé R600-S4211 | Portégé Z30T |
| Portégé Z830-10D | Portégé Z830-10E | Portégé Z830-10F |
| Portégé Z830-10H | Portégé Z830-10K | Portégé Z830-10Q |
| Portégé Z830-10R | Portégé Z830-10Z | Portégé Z830-11F |
| Portégé Z830-11G | Portégé Z830-11J | Portégé Z830-11K |
| Portégé Z830-11L | Portégé Z830-11M | Portégé Z830-11N |
| Portégé Z830-11R | Portégé Z830-11X | Portégé Z830-11Z |
| Portégé Z830-120 | Portégé Z930 | Portégé Z930-12C |
| Portégé Z930-12T | Portégé Z930-13U | Portégé Z930-14L |
| Portégé Z930-15T | Satellite C670 | Satellite C670D Satellite C850D-105 |
| Satellite C850D-106 | Satellite C850D-108 | Satellite C850D-109 |
| Satellite L755D-10U | Satellite L755D-10V | Satellite L755D-10W |
| Satellite L755D-110 | Satellite L775 | Satellite L775D |
| Satellite L955D | Satellite P50 | Satellite P50T |
| Satellite P55 | Satellite P55T | Satellite Pro R50-B |
| Satellite U840 | Satellite U845T | Satellite Z830 |
| Satellite Z930 | Charger 45w is designed for use instead of charger models: | 04G2660 |
| 04G266003164 | 04G2660031N0 | 04G2660031N1 |
| 04G2660031T0 | 04G2660031T2 | 04G2660047D0 |
| 04G2660047L2 | 04G266010700 | 0A001-00041500A0-001 |
| 00043600A0-001 | 00231300A0-001 | 00231700A0-001 |
| 00231800A0-001 | 00231900A0-001 | 00234900A0-001 |
| 00235200A0-001 | 00235300A0-001 | 00235600A0-001 |
| 00236800A0-001 | 00237300A0-001 | 00238000-180676 |
| 001.L25G.180 | 001Y54 | 8848-603284 |
| 001-700393 | 001-722970 | 001-XB90N03PW0Y |
| AD00050 883020K-010LF | AD3 | ADP-883120AW ADP-45BW |
| ADP-45BW C | ADP-45DB | BOXNUC60I7BNK |
| EXA3YH | EXA0703YH | EXA1203EH |
| F1208A | FRU1781Y54 | FSP8848-065AABA |
| FSP10-REB | PA-065-1650 | PA66U-3917ACA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found