ASUS 36W Model No : EXA0801XA 12V 3A Genuine Original Laptop Adapter Charger ( 1.7 mm )
₹2,999.00 Original price was: ₹2,999.00.₹1,990.00Current price is: ₹1,990.00. ( FREE DELIVERY )
- ASUS Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : ( 12V 3A ) 36W
- Pin Size: 4.8*1.7MM (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Complimentary: Two Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
286
People watching this product now!
SKU:
ASUSEXA0801XA0001
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 36W power adapter delivers the power you need with an ASUS standard 2.5 mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 12V 3A |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 4.8*1.7MM |
| Power Cord | Two Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Fit Laptop Models:(Use CTRL+F to find your model)
| Eee PC 1000 | Eee PC 1000H | Eee PC 1000HA |
| Eee PC 1000HC | Eee PC 1000HD | Eee PC 1000HE |
| Eee PC 1000HG | Eee PC 1000HT | Eee PC 1000HV |
| Eee PC 1000XP | Eee PC 1002HA | Eee PC 1002HAE |
| Eee PC 1003HAG | Eee PC 1004DN | Eee PC 900 |
| Eee PC 900A | Eee PC 900HA | Eee PC 900HD |
| Eee PC 900SD | Eee PC 901 | Eee PC 902 |
| Eee PC 904 | Eee PC 904HA | Eee PC 904HD |
| Eee PC S101H AC | Eee PC T101M | Eee PC T101MT |
| Eee PC T91 | Eee PC T91MT |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found