ASUS 230W Model : ADP-230EB T 19.5V 11.8A Genuine Original Laptop Adapter Charger ( 3.7 mm )
₹6,990.00 Original price was: ₹6,990.00.₹4,990.00Current price is: ₹4,990.00. ( FREE DELIVERY )
- ASUS Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : ( 19.5V 11.8A) 230W
- Pin Size: 3.7mm*5.0mm (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Complimentary: Three Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
183
People watching this product now!
SKU:
ASUSADP230EB0001
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 230W power adapter delivers the power you need with an ASUS standard 3.7 mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 19.5V 11.8A 230W |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 3.7mm*5.0mm |
| Power Cord | Three Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Compatible Part Numbers
| A12-230P1A | A230A003L | A230A006L |
| A230A011L | ADP-230EB T | 0A001-00390000 |
| 0A001-00390200 | 0A001-00390500 | 0A001-00390700 |
| ADP-230AB D | ADP-230GB B | A12-230P1A |
| A17-230P1A | A17230P1A | A230A006L |
| A230A011L | A230A026P |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| A12-230P1A | A230A003L-CL02 | ADP-230EB T |
| PREDATOR TRITON 700 PT715-51 | NH.Q2LSI.002 | PREDATOR G9-593 |
| PREDATOR G9-793-75DS | PREDATOR 17 GX-791-750T | PREDATOR 17 GX-791-78UT |
| PREDATOR 17 GX-791-75YL | PREDATOR 17 GX-791-73TH | P651HS-G |
| P671HS-G | GT72S 6QF(DOMINATORPROGDRAGON)-070U | G752VY GE63VR |
| GT72VR | PH517-51 | G9 793 75GZ |
| MS-17C1 | GT72S 6QE | GE63VR 7RF |
| GE73VR 7RFRAIDER-244SG, | GE75 RAIDER 8RF-049 | GT72VR DOMINATOR PRO-450 |
| GT72VR 7RE DOMINATOR PRO | AG2712A | GE63VR |
| RAIDER-213 | GE63VR RAIDER-001 | Zephyrus GX501 |
| ROG Zephyrus GX501VS-XS71 | G750KY | ROG Strix GL504 Scar II |
| GL702VS-1C | GX501 | ROG Zephyrus GX501VI |
| ROG Zephyrus GX501VIK | G752VS | GL702VS |
| ROG Zephyrus GX501 | ROG Zephyrus GX501VI-XS74 | ROG Zephyrus GX501VSK |
| GL504 | GL702VS-1A | G752VS-BA266 |
| G750JZ-DB73-CA | G750JZ-T4088H | G750JZ-T4182H |
| G750JH-T4081H | G750JY-T4010H | G750JY-T4057H |
| G750JH-CV090H | ROG G752VY-CG198T | G750JZ-T4163H |
| G752VS-GC310T | G750JZ-T4030H | G750JZ-T4139P |
| G750JH-T4032H | G750JH-T4170H | G750JY-T4037P |
| G701VO-IH78K | G751JY-T7066H | ROG G752VS-GC106T |
| G752VS-GC026T | G750JZ-QB72-CB | G750JZ-T4096H |
| G750JZ-T4210P | G750JH-T4100 | G750JY-T4015H |
| G701VO-6820HK | G750JH-QS71-CB | G752VS-XB78K |
| G750JZ-T4148H | G750JH-T4060H | G750JH-T4188H |
| G750JY-T4044H | ZX7-CP5S1 | GX8-CP5S1 |
| TX9-CT7DK | GX8-CP7S1 | TX7-CR5S1 |
| ZX7-V37 | ZX7-KP7S1 | TX8-CRTH |
| GX8-CR6S1 | ZX7-CP5S2 | ZX7-G4S1 |
| TX8-CT7DK | GX8 D0 | ZX7-CP7S2 |
| GX8-KP7S1 | TX9-CT5DK | GX8-SP7S1 |
| ZX7-SP5D1 | CN95S04 | ZX7-SL7S1 |
| GX8-CR7S1 | ZX7-KP5D1 | TX8-CT5DH |
| GX8-I76172S1 | ZX7-CP5SC | ZX7-D0 |
| GX8-GL7S1 | V56 Pro Shinelon V56 Pro | V56-648ISIN-P |
| CP75S01 | TX7 | TX8 |
| TX9 | GT76 9SG | GP65 Leopard 10SEK-048 |
| GT72-2QD8H11BW | GT72 6QE-209CN | GE63 9SG |
| GT72VR 6RD-082XCN | GT76 Titan DT 9SG | GP65 10SFK-007TW |
| GT72-2QE32SR311BW | GP65 10SFK | GT72 6QD-839XCN |
| GT76 Titan 9SG-021 | GT72-2QW32SR311BW | GT72 2QE-1679CN |
| GP65 10SFK-047US | GT72 6QD-005XCN | GE63 8SG |
| GT72-6QDG16H11 | GT76 Titan | GP65 Leopard 10SFK-048 |
| GT72-2QD16SR21BW | GE63 9SF-621 | P750DM2-G |
| P775DM1 | P960RD P750DM-G | P775DM-G |
| p775dm2 | P775DM1-G | P17xEM |
| P775DM | P170HM3 | P17xHM |
| P170SM-A | P670SA | NP9752-S |
| P671SA | p750dm2 | P177SM-A |
| P177SM | P170EM | P670SG |
| WT73VR | P170SM | P750ZM |
| P750DM | P751ZM | GT80-2QD |
| P180HM | P170HM | GT75VR |
| GT83VR | GT62vr | PC EVO16-S |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found