ACER 40W Model: E5-471-31BK 19V 2.1A Genuine Original Laptop Adapter Charger (1.7 mm)
₹2,999.00 Original price was: ₹2,999.00.₹1,490.00Current price is: ₹1,490.00. ( FREE DELIVERY )
- Acer Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original Acer Product
- Specifications : (19V 2.1A) 40W (1.7 mm)
- Pin Size: 5.5mm*1.7mm (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty. You need to send it back to us for replacement to our support center or direct company warranty whichever is applicable.
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue. Customer needs to send it back to us. We will check and provide solution . if not possible then 100% money will be refunded.
- Complimentary: Three Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
276
People watching this product now!
SKU:
ACER45A40w17MM
Category: Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ACER, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 40W power adapter delivers the power you need with an Toshiba standard 1.7mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ACER Original |
| Specifications | 19V 2.1A (1.7mm) |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | 5.5mm*1.7mm |
| Power Cord/Connector | Three Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Compatible Part Numbers
| AP03003001832F | AP.03001.001 | AP.03003.001 |
| ADP-40TH A | AP.04001.002 | LC.ADT00.005 |
| LC.ADT00.06 | 092566-11 | HP-A0301R3 |
| ADP-30JH B | PA-1300-04 | Aspire One 521-105DC |
| Aspire One 521-105DK | Aspire One 521-105DKI | Aspire One 521-12BDK |
| Aspire One 521-3089 | Aspire One 521-3530 | Aspire One 521-3782 |
| Aspire One 521 | Aspire One 521 Angebote |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Adapter Type | Original |
| AC Power Adapter | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Adapters, Laptop Chargers |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found