ACER AC15B7L – AC15B7L Original Laptop Notebook Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹4,990.00Current price is: ₹4,990.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Acer Product
- Battery Type : Internal Li-Ion Battery
- Rating : 11.4V 55.5Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AC15B7L. Acer Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
550
People watching this product now!
SKU:
ACERAC15B7L0001
Category: ACER
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ACER, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ACER Original |
| Specifications | 11.4V 55.5Wh |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AC15B7L |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| AC15B7L | 31CP7/64/80 |
Fit Laptop Models (use “ctrl F” to find your model)
| Aspire VN7-591 | ASPIRE VN7-571G | Aspire VN7-791G |
| Aspire VN7-591G | Aspire VX5-591G | Aspire VN7-792G |
| Aspire VN7-791 | Aspire V17 Nitro VN7-791G | Aspire VN7-592G |
| ASPIRE VN7-571 | Aspire VN7-793G | ASPIRE VN7-593G |
| Aspire VN7-572G | Aspire V15 Nitro VN7-572TG | Aspire V15 Nitro VN7-571G |
| ASPIRE V15 NITRO VN7-591G | Aspire V15 Nitro VN7-593G | Aspire V15 Nitro VN7-571 |
| ASPIRE V17 NITRO VN7-793G | Aspire VN7-572 | Aspire VN7-592 |
| Aspire V15 Nitro VN7-572G | Aspire V15 Nitro VN7-572T | Aspire VN7-572T |
| Aspire VN7-572TG | Aspire VN7-792 | Aspire V15 Nitro VN7-572 |
| Aspire V15 Nitro II VN7-592G | Aspire V17 Nitro II VN7-792G |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Acer Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found