ASUS C31N1431 – C31N1431 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999.00 Original price was: ₹6,999.00.₹4,990.00Current price is: ₹4,990.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 57Wh
- Six Month Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be C31N1431. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
384
People watching this product now!
SKU:
ASUSC31N14310001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.4V 57Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1431 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C31N1431 | 0B200-01600000 |
| 0B200-01600200 | 0B200-01600300 |
| 0B200-01600400 |
Fit Laptop Models
| E403SA | VivoBook E403NA | E403NA |
| R416NA | EeeBook E403SA | R416SA |
| VivoBook 14 E403NA-US21 | R416NA-FA014T | EeeBook E403SA-WX0002H |
| R416SA-FA0049T | VivoBook E403NA-FA007T | EeeBook E403SA-WX0003H |
| VivoBook E403NA-GA039TS | VivoBook L403NA-FA055TS | EeeBook E403SA-WX0004T |
| VIVOBOOK E403NA-GA025T | Vivobook E14 L403NA-FA017TS | R416NA-GA015T |
| R416SA-EH21 | VivoBook E403NA-Q2S | VIVOBOOK E403NA-GA012T |
| EEEBOOK E403SA-US21 | VivoBook E403NA-GA016T | R416SA-WX0022T |
| EEEBOOK E403SA-WX0017T | VivoBook E403NA-GA041T | VivoBook E403NA-RS91 |
| R416SA-3050 | E403SA-WX0003T | VivoBook E403NA-FA024T |
| VivoBook E403NA-FA003T | E403SA-WX0072T | R416SA-WX0075T |
| R416SA-WX0024T | Vivobook L403NA-GA013TS | E403SA-WX0026T |
| Vivobook L403NA-FA067TS | Vivobook L403NA-FA115TS | VivoBook L403NA-GA018TS |
| VivoBook E403NA-FA087T | R416SA-FA0033T | Vivobook E403NA-FA029T |
| R416SA-WX0050T | R416NA-FA081T | R416NA-FA122T |
| R416SA-FA0056T | R416NA-FA093T | Vivobook L403NA-GA063TS |
| VivoBook E403NAS | VivoBook E403NA-FA028T | VivoBook E403NA-GA021TS |
| VivoBook 14 E403NA-US04 | E403NA-GA137T | VivoBook L403NA-GA021TS |
| E403NA-FA008T | E403SA-FA0031T | E403NA-FA115T |
| E403NA-GA041T | E403NA-FA003T | E403SA-WX0023T |
| E403SA-WX0017T | E403NA-FA105T | E403SA-QES2-CB |
| E403NA-FA087T | E403NA-GA025T | E403NA-US04 |
| E403SA-WX0003H | E403NA-FA042T | E403SA-FA0029T |
| E403NA-GA012T | E403NA-Q2S-CB | Vivobook L403NA |
| E403SA-US21 | E403NA-FA024T | E403SA-FA0096T |
| E403NA-GA001T | E403NA-GA108T | VivoBook L403NA-FA017TS |
| E403NA-FA007T | E403SA-WX0067T | E403NA-FA106T |
| E403NA-GA039T | E403SA-3A | E403SA-WX0002T |
| E403SA-WX0004T | E403NA-FA049T | E403SA-FA0064T |
| E403NA-GA016T | E403NA-US21 | E403SA-WX0002H |
| E403NA-FA029T | E403SA-FA0032T | E403NA-GA002T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | ASUS Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found