MI G15B01W – G15B01W Original Laptop Notebook Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹4,990.00Current price is: ₹4,990.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 15.2V 55.02Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be G15B01W. MI Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
261
People watching this product now!
SKU:
MIG15B01W0001
Category: MI
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like MI , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | MI Original |
| Specifications | 15.2V 55.02Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | G15B01W |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| G15BO1W | G15B01W | 4ICP4/63/92 |
Fit Models (use “ctrl F” to find your model)
| Gang 7300HQ 1060 | XIAO TM1705 | TM1801 |
| Gang 2019 | GANG 15.6 INCH | XIAO GTX1060 Intel I7 |
| gang i7 gtx 1060 | Gang 7300HQ 1050Ti | Notebook 15.6 TM1705 TM1801 |
| XIAO 171502-AO | 171502-AN | 171502-AK battery |
| 171502-AM | 171502-AB | 171502-AK |
| XIAO 171502-AI | 171502-AD | GTX1050Ti/1060 |
| 171502-AI | 171502-AN | XIAO 171502-AA |
| XIAO gang 8th gen i7Intel |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MI |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found