ACER – SW1-011- SW1-01 Original Tablet Battery
₹7,999.00 Original price was: ₹7,999.00.₹5,490.00Current price is: ₹5,490.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Acer Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 3.8V 30Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be SW1-011. Acer Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
98
People watching this product now!
SKU:
ACERSW1-0110001
Category: ACER
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted tablet battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Acer , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This tablet battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your tablet Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Acer Original |
| Specifications | 3.8V 30Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | SW1-011 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Number
| R SW1-011 | 1ICP3/101/90-2 | KT.00201.001 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl F” to find your model)
| One 10 S1003-11MT | Aspire One 10 S1003 | One 10 S1003-130M |
| One 10 S1003-16UH | One 10 S1003-1671 | One 10 S1003-11CS |
| One 10 S1003-19GY | One 10 S1003-19KM | One 10 S1003-198H |
| One 10 S1003-17WM | One 10 S1003-133N | One 10 S1003-15UX |
| One 10 S1003-12NU | One 10 S1003-141N | One 10 S1003-1905 |
| One 10 S1003-16M3 | One 10 S1003-18Gv | One 10 S1003-15W4 |
| One 10 S1003-17WW | One 10 S1003-13SF | One 10 S1003-15SL |
| One 10 S1003-16XQ | One 10 S1003-1641 | One 10 S1003-114M |
| Aspire One 10 S1003-1298 | One 10 S1003-189R | One 10 S1003-10V8 |
| Aspire One 10 S1003-15RV | One 10 S1003-15NJ | One 10 S1003-100H |
| Aspire One 10 S1003-14MH | Aspire One 10 S1003-199D | Aspire One 10 S1003-13ZD |
| Aspire One 10 S1003-11M2 | Aspire One 10 S1003-11FX | Aspire One 10 S1003-18U0 |
| Aspire One 10 S1003-138U |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Acer Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found