APPLE A1331 – A1331 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹2,990.00Current price is: ₹2,990.00. ( FREE DELIVERY )
- Original Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 5400mAh
- Six Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be A1331. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
183
People watching this product now!
SKU:
APPLEA13310001
Category: APPLE
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 10.95V 5400mAh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1331 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1342 | 020-6582-A | A1331 |
| 020-6809-A | 020-6580-A | 020-6810-A |
Fit Laptop Models
| Macbook Pro 15 MV932CH/A | MacBook Pro 15 Series | Macbook Pro 15 MV902CH/A |
| Macbook Pro 15 MV922CH/A | Macbook Pro 15 MV912CH/A | MacBook Pro 17 Series |
| Macbook Pro 15 MPTR2CH/A | Macbook Pro 15 MLH32CH/A | Macbook Pro 15 MLW72CH/A |
| Macbook Pro 15 MLH42CH/A | Macbook Pro 15 MPTT2CH/A | Macbook Pro 15 MLW82CH/A |
| Macbook Pro 15 MPTU2CH/A | Macbook Pro 15 MPTV2CH/A | |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Apple Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found