DELL YFDF9 – YFDF9 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999.00 Original price was: ₹4,999.00.₹3,290.00Current price is: ₹3,290.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original DELL Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 65wh
- One Year India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be YFDF9. DELL Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
116
People watching this product now!
SKU:
DELLYFDF90001
Category: DELL
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 65Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | YFDF9 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 3ICR19/66-2 | 5MTD8 | YFOF9 |
| 7WV3V | HGJW8 | JR6XC |
| H4PJP | VDYR8 | 451-BBJB |
| 451-BBIY | 451-BBIZ | YFDF9 |
| 3NG29 | 451-12177 | K5NN2 |
| H2F7D | YFDF9-02 | 451-12176 |
| 03NG29 | W7KJC | 0K5NN2 |
| 0H2F7D | 6C0FN | TPVWW |
| PWM3D |
Fit Laptop Models
| Latitude 3340 | Latitude 3350 | Latitude E3340 |
| Latitude 13 3340 | Latitude 13 3350 | Latitude 13 Education |
| Latitude 13 3350-RJ4T8 | Latitude 13 3340-2549 | Latitude 13 3350-J56T0 |
| Latitude 13 3350-W5DFG |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | DELL Batteries, Genuine original Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found