LENOVO L15M2PB3 – L15M2PB3 Original Laptop Notebook Battery
₹5,999.00 Original price was: ₹5,999.00.₹2,990.00Current price is: ₹2,990.00. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 30Wh
- Six Month India Replacement Warranty
- 15 Days Money Back Guarantee cover : Valid for any of the following condition like : faulty product, product compatibility issue or any other technical issue
- Supplied Model no will be L15M2PB3. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
83
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL15M2PB30001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 7.6V 30Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L15M2PB3 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L15M2PB3 | L15C2PB3 | L15S2TB0 |
| 5B10K90786 |
Fit Laptop Models(use “ctrl F” to find your model)
| IdeaPad 310-15IKB | IdeaPad 510-15ISK | IdeaPad 510-15IKB |
| IdeaPad 510-15IKB(80SV0087GE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV) | IdeaPad 510-15ISK(80SR) |
| IdeaPad 510-15IKB(80SV00TSGE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00G3GE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV)Serie |
| IdeaPad 510-15ISK(80SR003HGE) | IdeaPad 510-15ISK(80SR00FCMH) | IdeaPad 510-15IKB(80SV0089GE) |
| IdeaPad 510-15ISK(80SR003JGE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00G4GE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00H1GE) |
| IdeaPad 510-15IKB(80SV00LKGE) | IdeaPad 510-15ISK(80SR0009GE) | IdeaPad 510-15ISK(80SR003EGE) |
| IdeaPad 510-15ISK(80S700DEGE) | IdeaPad 510-15ISK(80SR00HHMH) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00QVGE) |
| IdeaPad 510-15ISK(80SR00EBMB) | IdeaPad 510-15ISK(80SR00DWMB) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00QUGE) |
| IdeaPad 510-15IKB(80SV00PRGE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV00S7GE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV0051MZ) |
| IdeaPad 510-15IKB(80SV00H2GE) | IdeaPad 510-15IKB(80SV0050MZ) | IdeaPad 510-15IKB 80SV00QXAU |
| IdeaPad 510-15ISK 80SR0014AU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00FVAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00HQAU |
| IdeaPad 510-15ISK 80SR001HAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00HRAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00HLAU |
| IdeaPad 510-15IKB 80SV00RNAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00PUAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00MRAU |
| IdeaPad 510-15IKB 80SV00RVAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00GVAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00MTAU |
| IdeaPad 510-15IKB 80SV00SBAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR005YAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00GYAU |
| IdeaPad 510-15ISK 80SR008LAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00HTAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR005XAU |
| IdeaPad 510-15IKB 80SV00REAU | IdeaPad 510-15IKB 80SV00PVAU | IdeaPad 510-15ISK 80SR00GPAU |
| IdeaPad 510-15ISK 80SR00GXAU |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, LENOVO Batteries |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
Customer reviews
No reviews found